13 czerwca 2017 MaciejZelazny

GBP/USD, GBP/JPY +529 pips, Hanel przed i w trakcie wyborów parlamentarnych w UK

Witajcie. Rośnie lista moich zaległych postów na blogu. Czas pozwala mi jednak na stosunkowo niewielką częstotliwość wpisów. Mam nadzieję, że może już niedługo w nieco innej formie będę mógł więcej ze swojej strategii pokazać. W dniu dzisiejszym chciałbym zaprezentować jak wyglądał nasz handel w trakcie najważniejszego wydarzenia dla funta brytyjskiego, jakim niewątpliwie były wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. Nasza grupa handlowała przez całą noc. Rozpoczęliśmy głosowy Live Trading w okolicy godziny 22 i skończyliśmy około 8 rano. Czy opłacało się? myślę, że tak i zaprezentuję to w niniejszym wpisie. Pierwszy screen pokazuje interwał M30 na parze walutowej GBP/USD, tam głównie widać moją transakcję długą na poziomie 1.29. Została częściowo zrealizowana pod poziomem 1.2950, gdzie zainkasowałem około 40 pips zysku, a później jeszcze około 30 przy ruchu powrotnym z oporu. Jednak ta pozycja z 1.29 miała zabezpieczać scenariusz wzrostowy. Wiemy, iż partia konserwatywna chciała wzmocnić swoją pozycję, dlatego scenariusz zwycięstwa mógł zbiec się razem z umocnieniem funta. Do tego jednak potrzebowali przynajmniej osiągnąć 326 miejsc w parlamencie, co dałoby im możliwość samodzielnego rządzenia. Już na tym pierwszym wykresie widać, iż pozostała część pozycji została zamknięta na BEP, a moje dalsze pozycje rozgrywały się między poziomami 1.28, a 1.27. Wygląda to dość nieczytelnie, dlatego spójrzmy na poniższy wykres obrazujący interwał M5:

Pierwsza transakcja na wstępne wyniki okazała się miażdżąca dla funta, ponieważ wynik nie dawał partii konserwatywnej samodzielności. Po zorientowaniu się w dokładnym wyniku podjąłem pozycję krótką na wybicie poziomu 1.28 z targetem przy 1.27, gdzie zainkasowałem około 82 pips zysku. Dlaczego realizacja na 1.27? Zachęcam do analizy interwału D1 na funcie. Jest to górne ograniczenie wybitej konsolidacji, i pierwsze z możliwych wsparć, gdzie faktycznie popyt mógł o sobie dać znać. I tak też się stało. Później próbowałem zagrania z poziomu intra niżej, ale tam transakcja została wybita na BE i przy wybijaniu tego poziomu pewne było, iż cena przetestuje poziom 1.28. Pozycja długa była otwarta właśnie z takim celem i zrealizowana przy ok. 30 pips zysku. Początkowo rozkład wyników faworyzował partię pracy. Zakładaliśmy, iż cenie nie uda się wybić poziomu 1.28 i tam też w rynek poszły zlecenia krótkie. Oczywiście po drodze odbywały się częściowe realizacje, ale główne ucięcie zysku odbyło się przy 1.27 i zysku +92 pips. Tam też pozycja długa ponownie została otwarta i ponownie zrealizowana przy 1.28 i zysku +90 pips. W dalszym ciągu trzymając już tylko część pozycji długiej znowu poziom 1.28 posłużył do sprzedaży. Ponowne zejście pozwoliło zainkasować znowu  ponad 90 pips zysku. Z racji, że wynik był już przesądzony nie podejmowałem już żadnych prób ponownie w L ponieważ partia konserwatywna ostatecznie pogorszyła swoją pozycję w parlamencie, a wcześnie rano szef Partii Pracy już nawoływał aby Theresa May zrezygnowała ze stanowiska. To ryzyko i niepewność zwiększało prawdopodobieństwo prób wybicia 1.27, co w późniejszym czasie faktycznie nastąpiło.  Poniżej jeszcze przykład transakcji na GBP/JPY:

Tutaj transakcja została podjęta z rejonu wsparcia 140,06 w jednym z rajdów wzrostowych na GBP/USD. Łączny profit wyniósł około 70 pips, jednak wcześniej nie obyło się też bez pozycji SL, która podobnie jak na GBP/USD została zrealizowana.

W efekcie zysk łączny wyniósł ok. +530 pips przy zadowalających wartościach stosunku zysku do ryzyka. Nie jest to może tak duży wynik jak w przypadku BREXIT’u, ale myślę, że i tak zadowalający jak na jedną noc pracy. Generalnie było to możliwe nie tylko dzięki śledzeniu rozkładu głosów, które były podawane przez całą noc, ale również dzięki ważnym poziomom cenowym. Na GBP/USD szczególnie 1.28 i 1.27. Handel w oparciu o PA i prawdopodobieństwo kupna na wsparciu i sprzedaży na oporze idealnie się tutaj spisał. Jednak w każdym z przypadków część pozycji jeszcze zostawała w rynku, a pozycja przeciwna dzięki temu była zabezpieczona nie tylko SL, ale także zarabiającą pozycją przeciwną. Mam nadzieję, że widzicie tutaj pewny prosty schemat, który niezależnie od wydarzenia z jakim mamy do czynienia pozwala skutecznie pozycjonować się na rynku. Obecnie czekamy na kolejne wydarzenie, a mianowicie jutrzejszą decyzję Rezerwy Federalnej. Powodzenia ! Pozdrawiam!:)

Translate »