11 sierpnia 2017 MaciejZelazny

Handel w trakcie decyzji i konferencji Banku Rezerw Nowej Zelandii

Witajcie. W dniu dzisiejszym chciałem Wam krótko pokazać jak handlowaliśmy pod bardzo ważne decyzje RBNZ o godzinie 23:00. Miało to miejsce w momencie publikacji decyzji Banku Rezerw Nowej Zelandii ws. st. %. oraz chwilę później w trakcie konferencji z udziałem gubernatora Wheeler’a. Chciałem w dniu dzisiejszym pokazać Wam cały proces decyzyjny na UJ, ale jeszcze czekamy na rozstrzygnięcia w związku z dzisiejszymi danymi CPI, tak więc ten temat odłożymy na przyszły tydzień, a dzisiaj zajmijmy się kwestią NZD/USD. Powyższy wykres opisuje wszystkie szczegóły niniejszej analizy. Otóż w jednym miejscu oznaczyłem Jastrzębie podejście RBNZ. Miało to miejsce na poprzednim posiedzeniu RBNZ i wtedy Bank Centralny wyraźnie zasugerował, iż sytuacja się poprawia i niewykluczone, iż bank będzie podejmował decyzje także o ewentualnych podwyżkach stóp procentowych. Wtedy poziom 0,72 stał się idealnym miejscem zwrotnym i to ten poziom rozpoczął aprecjację NZD aż do poziomu 0,75. Na wykresie z D1 widnieje także moja transakcja otwarta na tamtym wydarzeniu. Jednak od tych wydarzeń upłynęło trochę czasu i sytuacja w gospodarce Nowej Zelandii uległa znaczącej zmianie. Spójrzmy na poniższą tabelę:

                                                                          źródło: http://www.bkassetmanagement.com/

Widać, że zarówno sytuacja w sektorze przemysłowym, na rynku pracy, jak i w kontekście inflacji uległa pogorszeniu. To stawiało RBNZ w trudnej sytuacji, biorąc pod uwagę, że od ostatniego posiedzenia kurs NZD raczej się umacniał.

Oczekiwaliśmy zatem utrzymania stóp na niezmienionym poziomie, ale wprowadzenia gołębiej retoryki. Początkowo kurs wystrzelił do góry do poziomu 0,7350. Pierwsze informacje jakie można było odczytać z oświadczenia nie wyglądały tak gołębio jak spodziewał się tego rynek, ale z drugiej strony odniesienia do inflacji nie brzmiały optymistycznie, nadal RBZN oczekiwał słabszej waluty i najbliższe podwyżki według prognoz mogą nastąpić dopiero za 3 lata. Bank utrzymuje nadal politykę akomodacyjną czyli dostosowawczą. To skłoniło mnie do prób otwierania pozycji krótkich w rejonie 0,7350. Jednak każdy zjazd i zabezpieczenie spotykało się z zamknięciem przy poziomie BE. Tuż przed startem konferencji postanowiłem nic nie robić już i czekać. Początek przebiegał spokojnie ale później wyraźnie dało się zauważyć, iż gubernator Wheeler brzmiał bardziej optymistycznie, a rynek nic nie robił sobie ze słów iż waluta mogłaby się osłabić. Biorąc pod uwagę ten ton na poziomie 0,7350 otworzyłem pozycję długą, którą w ramach kolejnych odpowiedzi zabezpieczyłem na BE. Kurs jednak przez całą konferencję stał w miejscu, a pod koniec ton znowu wrócił do gołębiego. W efekcie otworzyłem pozycję Hedge mając już zabezpieczoną pozycję długą. Jak widać pozycja została zamknięta na BE, ale niewiele brakowało aby się utrzymała. Opcjonalnie postawiłem jeszcze zlecenie sell stop pod poziomem, z którego ruszał rynek UP na konferencji. Było to dla mnie miejsce zmiany sentymentu, stąd jego wybicie mogło oznaczać dalszą przecenę. To właśnie ten scenariusz się wypełnił. Cały sens tkwi jednak w szczegółach. Dynamiczne spadki zawdzięczamy bowiem wystąpieniom szefa RBNZ po konferencji przed parlamentem oraz wypowiedziom w mediach zastępcy gubernatora – Mcdermott’a ktory wyraźnie gołębio wypowiadał się na temat projekcji inflacyjnych. To wszystko tylko przyspieszyło przecenę NZD/USD, a ja rano zrealizowałem część zysków inkasując ok. +85 pips na ważnym wsparciu przy 0,7260.

Reasumując można uznać ten wynik za całkiem imponujący, chociaż ilość włożonej pracy w to wydarzenie było ogromna, nie wspominając już o godzinach nocnych. Istotne jest aby w takich momentach rozumieć, co się aktualnie dzieje. Technika i price action mogą nam pomóc, ale nie można otwierać transakcji bez jakiejkolwiek wiedzy co do tego co dzieje się aktualnie na konferencji lub co znalazło się w oświadczeniu RBNZ. Każde słowo w danym momencie może odwrócić sytuację i wykres potrafi idealnie w tych widełkach pracować. Życzę Wam udanego weekendu. Pozdrawiam

Translate »