8 września 2017 MaciejZelazny

USD/CAD +336 pips, 2 dni handlu pod dane makroekonomiczne

Witam po dłuższej przerwie. Urlop i kwestie organizacyjne całkowicie zajęły mój czas. Jednak przez cały ten okres pozostajemy w pełni aktywni. Znowu dzisiaj miałem dylemat czy napisać o pozycjonowaniu pod wczorajszą decyzję ECB czy też pokazać pozycjonowanie w środę na BoC. Postaram się napisać o jednym i drugim, ale dzisiaj skupimy się już tylko na pierwszym wydarzeniu, którym była decyzja Banku Kanady w sprawie wysokości stóp procentowych. Tego dnia mieliśmy poznać samą decyzję wraz z opublikowanym oświadczeniem. Brak zaplanowanej konferencji dawał złudzenie, iż żadne decyzje nie zapadną. Do tego typu założeń przyzwyczaiły nas bowiem inne banki centralne, typu ECB czy też FED. Jednak nic bardziej mylnego. Bank Kanady decyduje się kolejny raz podnieść stopę procentową. Czy można było się skutecznie pozycjonować pod to wydarzenie? Owszem… Po ostatniej podwyżce i ostatnim posiedzeniu Banku Kanady poznaliśmy bardzo jastrzębie stanowisko. Od tamtego czasu warunki gospodarcze niewiele się zmieniły i analitycy nadal uważali, iż stanowisko jastrzębie zostanie utrzymane, a kwestia dalszych podwyżek stóp jest na stole. To założenie budowało wyraźnie sentyment pro-spadkowy na USD/CAD. Przed decyzją znajdowaliśmy się przy ważnym poziomie 1.24 i to właśnie w tym rejonie zajęliśmy pozycję krótką. Oczywiście to kolejna pozycja krótka, ponieważ wcześniejsza w dalszym ciągu pracuje w rynku z nieco większymi targetami. Ważny poziom rozciągał się od 1.24 do 1.2420 i tego zakresu wyraźnie broniliśmy przed danymi. Sama decyzja była zaskoczeniem i wywołała potężny ruch sięgający ponad 250 pips. Oczywiście zakładaliśmy spadki, ale tak duże i szybkie były możliwe  tylko przy zaskoczeniu rynku, które wyraźnie miało miejsce w środę. W efekcie zyski realizowałem już częściowo przy poziomie 1.22 inkasując +200 pips i przy poziomie 1.2140 i zysku ok. +260 pips. Jakie będą dalsze decyzje BoC, zobaczymy… Teraz będziemy obserwować napływające dane w kolejnych miesiącach i konfrontować je z oczekiwaniami Banku Kanady.

Na załączonym wykresie jeszcze wkleiłem mały wykres z interwału M5, który obrazuje na głównym M30 spore zagęszczenie aktualnych transakcji z dzisiejszego dnia. Interwał M5 nieco bardziej je systematyzuje. Dzisiaj poznaliśmy dane z Kanadyjskiego rynku pracy. Te na pierwszy rzut oka były dobre. Liczba zatrudnienia wzrosła, a stopa bezrobocia zmalała. Początkowo jeszcze na kilka godzin przed danymi zamknąłem w okolicy 1.21 pozycję krótką przy SL. Następnie handlując na ponowne wybicie tuż przed danymi zrealizowałem część zysków przy +20 pips. Pozostała część zysków została zamknięta przy BE, a mi aktywowało alternatywne zlecenie powyżej 1.21. Jednak i tutaj zanotowałem BE. Reakcja wzrostowa była wywołana słabymi wartościami danych dot. zatrudnienia na pełny etat.  Te wypadły bardzo słabo  na tle pozostałych danych. Jednak silna reakcja wybiciowa zbiegła sie z silną reakcją zanegowania i ponownie na zanegowanie 1.21 otworzyłem S, które w tym samym miejscu co poprzednio częściowo realizowałem przy +20 pips. Znowu pozycja została zamknięta na BE w pozostałej części a ja mając na uwadze umacniającego się dolara i mimo wszystko niekorzystne dane otworzyłem L z targetem na minimum 1.2137 i tam też zrealizowałem zysk przy +36 pips.

Reasumując był to bardzo dobry tydzień do handlu na USD/CAD. Środa była zdecydowanie bardziej emocjonująca, ale dzisiaj również można było trochę pips z rynku wziąć. Warto zwrócić uwagę bardzo szczegółowo na dane i oczywiście nieustannie analizować panujący sentyment na rynku. Życzę Wam udanego weekendu. Pozdrawiam

Translate »