28 września 2017 MaciejZelazny

USD/CAD – Przemówienie szefa Banku Kanady i praktyczne wykorzystanie informacji.

Witajcie. Kolejny wpis na blogu planowałem utworzyć w przyszłym tygodniu. Jednak niesamowicie ciekawe rzeczy wydarzyły się w tym tygodniu na CAD i dlatego postanowiłem szybko podzielić się tym z Wami. Nie chodzi tylko o analizę moich transakcji, ale o niesamowite źródło dotyczące analizy fundamentalnej. Mowa będzie dzisiaj naturalnie o USD/CAD. Jak pewnie wiecie BoC podwyższył na poprzednim posiedzeniu kolejny raz st. %. Według Banku Kanady gospodarka rozwija się we właściwym tempie. Już wcześniej zresztą dawał do zrozumienia, że sytuacja jest właściwa, ale nie mają z góry ustalonej ścieżki i decyzje podejmowane są na bieżąco. W poprzednim wpisie pokazywałem handel właśnie pod to wydarzenie. Tym razem oczekiwaliśmy w środę przemówienia szefa Banku Kanady – Steven’a Poloz’a. Wcześniej kilka słów powiedział minister finansów Kanady, którego wypowiedź nie była bardzo jastrzębia. To rzuciło wątpliwości na to, w jakim stylu wypowie się sam Poloz. Sentyment jednak zakładał, że odniesie się do pozytywnych aspektów gospodarki i to da szansę na kolejną podwyżkę jeszcze w tym roku.  W dniu wydarzenia cena zbliżyła się do poziomu oporu 1.24-1.2412 i tam też podejmowałem próby zajęcia pozycji krótkiej zgodnie z trendem i zgodnie z sentymentem. Wszystkie transakcje widoczne są na zamieszczonym na górze wpisu screenie. Z tej pozycji częściowo zrealizowałem zyski przy +45 pips i ustawiłem tuż przed początkiem przemówienia zlecenie buy stop na wypadek gdyby ton rozczarował rynek. Na kilka sekund przed rozpoczęciem zbliżyłem zlecenie na kilka pips od aktualnej ceny. Kurs USD/CAD wystrzelił do góry, zamykając pozostałą część pozycji krótkiej na BE,  a ja zabezpieczyłem wtedy otwartą pozycję długą. Część zysków zrealizowałem przy 1.24 i tam też próbowałem bardzo wąsko hedgować zarabiającą pozycję długą. Jednak brak wybicia 1.24 skłonił mnie nie tylko do zamknięcia tych pozycji przy BE, ale do otwarcia pozycji długiej z poziomu 1.24. W tym momencie miałem już dwie pracujące pozycje długie. W miedzy czasie skusiłem się na jeszcze jeden hedge w S, ale ten już został zamknięty przy poziomie SL. Pierwszą pozycję zrealizowałem częściowo pod poziomem 1.2461 inkasując ponad 100 pips zysku. Drugą pozycję z 1.24 zamknąłem w całości w dniu dzisiejszym inkasując +85 pips zysku. Jednak nie chodzi mi o to aby rozmawiać tutaj tylko o technice, ale przede wszystkim chciałbym odnieść się do świetnego tekstu Poloz’a. Znajdziecie go w poniższym linku:

http://www.bankofcanada.ca/2017/09/meaning-data-dependence-economic-progress-report/

Postaram się bardzo go streścić, a na końcu zachęcić Was do przeczytania całości.

Rynek na słowa Poloz’a zareagował dość dynamicznie z racji tego, iż nie padły jednoznaczne słowa odnośnie podwyżki stóp procentowych i Poloz nie jest w stanie określić ram tego cyklu a jedynie powiedział że te muszą być wprowadzane stopniowo. Rynek oczekiwał potwierdzenia że będzie to miało miejsce jeszcze w tym roku. No ale do rzeczy…

Generalnie Poloz jest świadomy niedoskonałości narzędzi mierzących inflację. One są niedoskonałe i pomimo tego, iż pracują nad tym, to nie gwarantują one idealnych pomiarów projekcji inflacyjnych. To skłania ich aby być przy ludziach, firmach i tam doszukiwać się doprecyzowania modelu projekcji. Analizują nastroje biznesowe, rozmawiają z przedsiębiorcami i na tej podstawie starają się uzyskiwać informacje. W przyszłym miesiącu podadzą prognozy inflacyjne i wzrostu bazujące na nowych wyliczeniach.

W artykule możemy trochę poczytać o mechanizmach gospodarki kanadyjskiej i o powodach dla których wcześniej obniżali stopy procentowe i jak wyszli z kryzysu który prawie wywołały spadające ceny ropy. Gospodarka Kanadyjska sporo ucierpiała ale nie tyle na spadku dochodów ze sprzedaży co na spadku inwestycji biznesowych. Firmy zwalniały pracowników, zmieniały umowy handlowe lub całkowicie je zrywały. W tym czasie produkcja rosła a BoC wkroczył do działania. Należy pamiętać, że działania ze strony Banku Centralnego np. w postaci zmian stóp procentowych nie są widoczne od razu. Potrzeba czasu aby gospodarka odczuła ich efekt.

Efekt spadków cen ropy został już w pewnej części skorygowany nie tylko poprzez rosnące ceny ropy ale głównie poprzez dynamiczny rozwój innych sektorów. Według BoC gospodarka rośnie i jest samowystarczalna.

Bank Kanady uznaje postępy w gospodarce ale wie że jego modele wymagają ciągłej pracy i dostosowywania się do zmiennych często jeszcze im nieznanych. Nie ma z góry  ustalonej ścieżki stóp procentowych!!!! Wszystko będzie zależało od danych! Kurs CAD reaguje nie tylko na decyzje BoC czy ścieżkę inflacji ale także podlega różnym innym wpływom i tak ogólnym podsumowaniem odnośnie CAD zostawił Poloz ten temat. Pamiętajmy o jednej rzeczy. Ten Bank Centralny nie działa jak Rezerwa Federalna.. Jeśli dane będą ok to podwyższą stopę jeszcze w tym roku , jak będą słabe to pewnie jeszcze poczekają, ale pewne jest to , że nie będą się tłumaczyć rynkowi tylko to zrobią lub nie.

Powyższe informacje uzupełniłem także o informacje z innych wypowiedzi Steven’a Poloza i stanowią one duży skrót sytuacji. Zachęcam do przeczytania całego tekstu, który świetnie pokazuje mechanizmy polityki monetarnej. W pewnym sensie zdradza wiele szczegółów odnośnie metod jakimi będzie posługiwał się w najbliższym czasie Bank Kanady. Ten tekst można potraktować również bardzo uniwersalnie jako naukę mechanizmów fundamentalnych, których zrozumienie jest kluczowe do zrozumienia praktycznej strony analizy fundamentalnej, którą wykorzystujemy na co dzień handlując na rynku.  Pozdrawiam

Translate »