24 października 2017 MaciejZelazny

USD/JPY analiza „grubasów” na rynku i handel w grupie!

Witajcie. Dzisiejsza nazwa wpisu dość nietypowa, ale myślę, że nawiązuje trafnie do tego co każdy trader robi na rynku i z kim tak naprawdę ma do czynienia w kontekście zmian kursów. Naszym zadaniem nie jest tylko przewidywanie, ale także reagowanie przy określonych poziomach cenowych. W dzisiejszym wpisie pokażę w jaki sposób handlowałem w ciągu ostatnich kilku dni na parze walutowej USD/JPY. Będzie to dość ważny przykład obrazujący handel przeciwnie do silnego trendu, głównie pod korektę, na której końcu plan zakładał ponowne wejście w pozycję długą i ruch już zgodnie z obowiązującym trade’em. Pierwszy screen zawiera moje ostatnie działania począwszy od 18.10.2017. Wtedy też cena dobiła do poziomu 113, który był kluczowym oporem dla rynku. Zresztą trend był tak silny, że H1 wyrysowało kilkanaście świec popytowych z rzędu. Szeroki rynek wyraźnie wskazywał możliwość wyrysowania korekty, ale na pewno nie koniec trendu, bo ten technicznie powinien osiągnąć rejon 114 lub nawet 114.50. Wtedy też informowałem w naszej grupie o tym jak zapatruję się osobiście na sytuację.

Zgodnie z pierwszym screenem cena z pierwszej pozycji mnie wybiła na BE, ale przy ponownym podejściu przy 113 ponowiłem pozycję S z targetem na 112.75 i 112.50. Zgodnie z tymi poziomami zrealizowałem część zysków przy ok. +40 pips i tam zacząłem szukać już pozycji w kierunku kontynuacji trendu. Pierwsza pozycja została wybita na SL, ale później jeszcze dwukrotnie ponawiałem pod poziomem 112.50 i tam część zysków realizowałem przy 112.50. W dalszym ciągu pozycja była zabezpieczona pozostałą częścią pozycji krótkiej. Pierwsza pozycja została wybita na BE, ale już kolejna idealnie wpisała się w ruch powrotny. Doniesienia także w sprawie reformy podatkowej z USA przyczyniły się do jeszcze bardziej dynamicznego uderzenia w kierunku trendu. Zyski zrealizowałem w rejonie 114 inkasując w kolejnej już części ok. +150 pips. i tym razem po korekcie do rejonu 113.50 znowu poszukiwałem kolejnej pozycji w kierunku trendu. Znowu za pierwszym razem zostałem wybity, ale kolejne ponowienie wczoraj już ponownie zapłaciło i to w tym samym rejonie bo zyski zrealizowałem inkasując +50 pips pod poziomem 114.

Reasumując handel nie tylko z trendem może być opłacalny, ale również przeciwko niemu. Warunkiem jest jednak właściwa identyfikacja obszaru wykupienia rynku i przede wszystkim zorientowanie na poziom, który z wysokim prawdopodobieństwem może być miejscem zwrotnym. Dobrym działaniem jest też analiza szerokiego rynku. Mowa tutaj naturalnie o analizie dużych instytucji i ich spojrzeniu na kwestie techniczne rynku. Obecnie część pozycji na UJ pracuje i przyglądamy się bacznie sytuacji w związku z wyborem nowego szefa FED oraz piątkowym danym PKB Q3. Te wydarzenia mogą istotnie wpływać na sytuację USD w ciągu najbliższych dni/tygodni. Pozdrawiam

Translate »