11 stycznia 2018 MaciejZelazny

Start w Nowy Rok, USD/CAD, GOLD, GBP/USD +1500 pips i dzisiejsze zmagania na rynku!

logodowpisuWitajcie po dłuższej przerwie. Była ona podyktowana zmianami portalu naszej grupy oraz bardzo dużą intensywnością działań pod koniec roku. Wkrótce pokażę jak obecnie wygląda u nas komunikacja. Zmieniło się kilka kluczowych elementów. Chociażby doszło pełne raportowanie wszystkich zawartych danego dnia transakcji, co istotnie wpływa na ograniczony czas. Chciałbym jednak w dzisiejszym wpisie pokazać Wam kilka przykładowych transakcji, które domykałem pod koniec roku. Od razu chciałbym zaznaczyć, iż pełne raporty i losy transakcji opublikowane są na portalu grupowym. Każda z tych pozycji początkowo była dzielona na kilka intra-day’owych realizacji i ostatnia część pozycji pozostaje w rynku z celem dużo szerszym. Zacznijmy może od samego USD/CAD. Na blogu publikowałem wpisy odnośnie zagrań w trendzie spadkowych podczas sporych zmian w polityce monetarnej Banku Kanady. Chodzi oczywiście o podwyżki stóp procentowych. Jednak poziomy 1.21 i 1.20 były dla szerokiego rynku kluczowe. Właściwie w dalszym ciągu są;) Jednak po kilku agresywnych podwyżkach stóp procentowych rynek poszukiwał dna. Pojawiały się już pierwsze głosy o tym, iż zbyt duży i szybki ruch umacniający CAD skłoni BoC do wstrzymania się z kolejnymi pozycjami. Spójrzmy na poniższy screen (interwał D1) :

2012 USDCAD sredni termin zmiana nastawienia BoC 1

Transakcja nie była zawierana od razu po dojściu do poziomu. Na powyższym screenie z interwału dziennego widać, iż dopiero kolejny test skłonił mnie to podjęcia próby otwarcia pozycji w kierunku korekty. Zyski były realizowane częściowo, ale główna pozycja miała za zadanie dotrzeć nawet do poziomu 1.30, gdzie wypada naprawdę silny poziom oporu. Steven Poloz wyraźnie potwierdzał takie założenia. Jeszcze listopadowe odczyty inflacyjne potwierdzały wyhamowanie . Jednak odbicie w grudniu i oczekiwania na wyhamowanie silnego umocnienia USD spowodowały, że podjąłem decyzję o zamknięciu pozycji niżej. Cena w efekcie nie dobiła do kluczowego oporu, a ja zrealizowałem tutaj profit w wysokości ok. +600 pips. Stosunek zysku do ryzyka myślę, że widocznie pokazuje swoją wielkość z wykresu;).

Teraz kilka słów o USD i przykład transakcji na GOLD (Interwał D1).

1212 GOLD transakcja sredni termin pod stopy pr 1

Osiągnięcie przez złoto kluczowego oporu w rejonie 1340 było dla mnie możliwym zakończeniem dalszych wzrostów. Z racji, iż nie lubię wróżyć z fusów, od razu powiem, iż opierałem moje analizy na oczekiwaniach wobec Rezerwy Federalnej. Tutaj wykorzystałem ważny poziom, po którego wybiciu, cena nie mogła wyraźnie wrócić do góry. Pozycję otworzyłem z celem jej trzymania aż do grudnia. Dlaczego akurat do grudnia?  Dlatego, że historia w przypadku podwyżek stóp procentowych w grudniu lubi się powtarzać. Inwestorzy oczekiwali gołębiej podwyżki, albo po prostu braku istotnych szczegółów na przyszły rok. Wynikiem tego była niepewność związana jeszcze wtedy z wyborem nowego szefa FED. Dzisiaj już wiemy, że będzie to Jerome Powell i faktycznie złoto wyhamowało w tym czasie ze spadkami. Zyski zrealizowane to +550 pips przy równie wysokim RR jak w przypadku USD/CAD.

Ostatnim instrumentem, który chciałbym poruszyć w dzisiejszym wpisie jest GBP/USD (interwał D1).

2012 GBPUSD transakcja koniec grudnia 1

Tutaj handel odbywał się z rejonu psychologicznego poziomu 1.30. Sekwencja poziomów dawała taki potencjał, tym bardziej, że silna podaż nie zdołała za pierwszym razem wybić tego obszaru wsparcia. Postępujące negocjacje brexit i dobre dane przy łagodnym podejściu Pani Premier Theresy May sprzyjały potencjałowi odbicia. Mimo wszystko pozbyłem się pozycji pod koniec grudnia z racji problemów w gabinecie Pani Premier i niepewności w tym zakresie. Druga sprawa to dość płaski rynek na GBP/USD, który w tamtym czasie nie wskazywał jednoznacznie na określony sentyment. Zysk z tej pozycji to około +350 pips.

Łączny wynik z tych 3 pozycji to +1500 pips. Zaznaczę jednak jeszcze raz, że trzymanie tak długo pozycji było dla mnie możliwe jedynie dzięki częściowym realizacjom w tych pozycjach w ramach handlu intra-day. Nasz umysł jest tak zaprojektowany, że im większy widzi wynik tym mniejsza predyspozycja do jego trzymania. Mój sposób polega na częściowej realizacji i trzymaniu pozostałej części pozycji już bez emocji to określonego TP.

Teraz jeszcze pokażę dzisiejsze boje na rynku na instrumentach GBP/USD, EUR/USD, USD/CAD, USD/JPY

1101 transakcje 1

Na ten moment w max przy księgowanych pozycjach uzyskałem wynik +244 pips. GBP/USD był technicznie otwarty na poziomie 1.3464. Jeśli zastanawiacie się dlaczego akurat tam, to warto zajrzeć na interwał dzienny. Wczoraj kupowałem z rejonu 1.35 ale po częściowych realizacjach pozycja dzisiaj została w pozostałej części zamknięta na BE. CAD po wczorajszych newsach pociągnął jeszcze delikatnie UP ale tutaj handlowałem od oporu intra do wsparć na 1.2550  i 1.2533. Na EUR/USD transakcja długa otwarta po wybiciu szczytu intra zaraz po jastrzębim protokole Europejskiego Banku Centralnego. Z kolei USD/JPY został otwarty w S tuż przed danymi PPI z USA, które w ocenie analityków zapowiadały się słabo, a wypadły w rzeczywistości jeszcze słabiej. Dzień się nie kończy, więc dalej szukamy okazji transakcyjnych! pozdrawiam.

Translate »